Astıma İyi Gelen Yiyecekler

Astım, akciğerlerin kronik olarak iltihaplanmasıyla seyreden bir hastalıktır. Genellikle birçok etkenin tetiklediği astım çoğu zaman alerjik reaksiyonlar, sigara dumanı, genetik faktörler ve soğuk hava ile karakterize bir tablo sergiler. Bunun yanında beslenme alışkanlıklarını düzenlemek ya da değiştirmek astımı tedavisini destekleyen unsurların başında gelebilir. Bu sayede astım ataklarının seyrini, sıklığını ve şiddetini seyreltebilirsiniz. Tüm bunların yanında astım hastaları için astıma iyi gelen yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmak, astım hastaları için büyük kazanç sağlayacaktır.

Astım İçin Tüketmeniz Gereken Besinler Nelerdir?

Astım ataklarının sıklığını azaltmak için mutlaka beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Her derde deva olan, sarımsak ve soğan akciğer iltihaplarının da baş düşmanlarından biridir. Özellikle içeriğinde ki quercetin isimli bir kimyasal ile akciğerlerde atakları tetikleyen enzimleri baskılayabilmektedir. Astıma iyi gelen yiyecekler arasından en çok kolin içeren yiyecekler bu konuda astım hastalarına yardımcı olmaktadır. Mercimek, fasulye, süt ürünleri, yumurtanın sarısı, soya fasulyesi, nohut gibi yiyecekler kolin miktarı bakımından oldukça zengindir.

Bunu yanı sıra keten tohumu, bronşial dokularda meydana gelen iltihaplanmayı azaltma etkisi göstermektedir. Böylece astım hastaları için nefes alıp vermeyi kolaylaştıran besinlerin başında gelmektedir.

Astım Hastalarının Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Astım hastalığına sahip kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri ve mutlaka astıma iyi gelen yiyecekler tüketmeleri gerektiğini belirtmiştik. Bunun yanı sıra astım hastalarının dikkat etmesi gereken bir diğer unsur da bazı besin kaynaklarından uzak durmaları gerektiğidir. Bunların başında aşırı miktarda tuz içeren besinler gelir. Özellikle işlenmiş, salamura ve konserve gıdalar sodyum oranı yüksek olduğu için fazlasıyla tuz ihtiva ederler. Bu yüzden diyetinizde tuzu mümkün olduğunca azaltmaya çalışmalı ve tuzsuz baharat karışımları kullanmaya özen göstermelisiniz. Tüketilmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer besin doymuş yağlardır. Özellikle yağlı süt ürünleri ve kızarmış ette bulunan bu yağ asitleri bağışıklık sisteminizi zayıflatarak astım ataklarının sıklaşmasına neden olmaktadır.

Aşırı gaz ve şişkinliğe sebep olabilecek gıdalarda, astım ataklarını tetiklediği için tüketilirken dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca alınan gıdaların kalitesini göz önüne koyarak beslenilmelidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Leave a Reply