B1 Vitamini

Eğer bir insan sinir doktoruna gitmek zorunda kalırsa bunun bir nedeni B1 vitamini eksikliği olabilir. Bu eksiklik genellikle cesaretsizlik, çabuk sinirlenme (parlama), iştahsızlık, konsantrasyon zayıflığı, unutkanlık ve sürekli yorgunlukla kendini gösterir. Bu yüzden B1 vitamini hayatın neşesi olarak da adlandırılır.

Beyin ve sinir hücreleri glikozdan (kan şekeri) başka enerji kaynağını kesinlikle kabul etmezler. Glikozu çok ince kan damarları (arteriole) üzerinden alırlar. Bu şekerin hazırlanmasında B1 vitamini yüzlerce enzimle birlikte başrolü oynamaktadır. B1 eksikliği sinirlerin ve beynin gereksinimi olan kan şekerinin yokluğu demektir. B1 vitamini eksikliği olan ise çekilir insan değildir.

B1 vitamini eksikliğinde ne gibi arazlar baş gösterir?

Bacaklarda ve kollarda karıncalanma
Depresif can sıkıntısı
iştahsızlık
Kalp ritim bozukluğu
Konsantrasyon zayıflığı Peklik
Sinirlerde zayıflık
Uykusuzluk
Yorgunluk
Zor solunum

B1 katıksız olarak suda süratle çözülen beyaz bir tozdur. Işığa, sıcağa, oksijene karşı çok duyarlıdır. 120°C’ye kadar ısıtıldığında çok az kayba uğrar. Dondurulan ıspanak B1 vitamininin yarısını kaybeder. Pişirme şekline göre ise B1 vitamininin yaklaşık %70’e yakını kaybedilebilir. Bu vitamin depolanmaz. Enzime bağlı şekilde bulunur. Sürekli olarak kanda 30 mg B1 vitamininin bulunması gerekmektedir. Eğer günde 1 ile 1,5 mg’dan daha az B1 vitamini alırsak durum kötüye gider.

Her gün çok çay ve kahve içen, sürekli ishal olanve sürekli ateşi yükselen erkek veya kadın yaşlıların daha fazla B1 vitaminine gereksinimleri vardır. Bunun için eczaneden B vitamini tableti almak yerine maya yemeleri yerinde olur. Çünkü maya doğaldır ve B1 yanı sıra diğer B vitaminlerini de içerir.

B1 vitamininin önemli olduğu durumlar:

Gelişme Hücre enerjisi iştah
Kalp fonksiyonu
Karbonhidrat metabolizması
Mide asidi
Sindirim
Sinirler
Yaraların iyi olması
Zihin tazeliği

B1 vitamininin azlığı durumunda kişi kan emici böceklerin ve sivrisineklerin daha fazla hücumuna uğrar.

B1 vitamini yönünden zengin olan bazı gıda maddeleri:

(100 g gıda maddesinde)
Ayçiçeği çekirdeği    1,95 mg
Buğday rüşeymi    1,76 mg
Antepfıstığı    0,74 mg
Kaba öğütülmüş tahıl    0,54 mg
Fındık    0,43 mg
Doğal pirinç    0,40 mg
Bezelye    0,28 mg
Karaciğer    0,26 mg
Patates    0,12 mg

Not: B1 vitamini vücutta yüksek oranda toplandığında baş ağrısı yapar, kalp atışları süratlenir, yorgunluk duyulur, uykusuzluk başlar, çabuk sinirlenmeler görülür. Çoğu idrarla atılır. Dünya Sağlık Örgütü günlük gereksinim olarak 0,5 mg önermektedir.
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Leave a Reply