Balığın Faydaları

Güzel, huzur dolu, neşe dolu uzun bir ömür gerekli olan şey tabi ki sağlıklı beslenmektir. İçtiğimiz su, aldığımız nefes bile vücudumuzu bu kadar etkiliyor iken yediğimiz besinlerin bizi ne kadar etkileyeceğiniz siz düşünün. En önemli besinlerin arasında yer alan balığın faydaları da saymakla bitmiyor. Çocuklarda beyin fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcıdır, bağışıklığı güçlendirir ve en önemlisi kalbi korur. Bunlar balığın sayısız faydalarından sadece birkaç tanesi. Cilt ve saç sağlına da önemli katkılar sağlayan balık, içeriğindeki omega-3 sayesinde cildin ve saçın güzelleşmesini sağlıyor, saç hastalıklarının, son dönemlerde çok sık rastladığımız sedef hastalığının da önüne geçiyor.

Hafıza Kaybı ve Unutkanlık Yaşıyor İseniz Balık Tüketin

Balık, içeriğinde çok zengin vitaminler ve mineraller ile hafıza kaybı ve unutkanlık probleminin de önüne geçmeye yardımcı oluyor. Hafızayı güçlendirerek, unutkanlık oranını çok aza indiriyor. Haftada bir balık tüketen bir kişi ile balık tüketmeyen bir kişiyi karşılaştırdığımız zaman balık tüketen kişinin hafızasının daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bunların dışında kolesterolün düzenlenmesi de balığın faydaları arasında geliyor. Omega-3 yağ asitleri kötü kolesterolün düşürülmesini ve iyi kolesterolün de yükselmesini sağlıyor. Hamsi, ton, sardalye ve somon balığı içerik bakımından diğer balıklara nazaran daha zengindir. Siz de hafızanızı güçlendirmek ve unutkanlık sorununun önüne geçmek için haftada mutlaka 1 ya da 2 kez balık tüketmelisiniz.

Çocuklarınızın ve Kendi Sağlığı İçin Balık Tüketin

Vücudun temel yapıtaşlarından olan protein balıkta da bol miktarda bulunuyor. Yani ne kadar ballık tüketirsek vücudumuza o kadar yapıtaşı eklemiş oluruz ve daha sağlam bir bünyeye sahip oluruz. A, D, E, B2, B12, B3 ve kalsiyum, selenyum, folik asit ve fosfor barındıran balığın faydaları arasında gözlerimize sağladığı katkı da bulunuyor. Ruhsal sağlığınız için de balığı sıkça tüketmelisiniz çünkü balık sinir sisteminin dağılmasını önlüyor. Hamilelik döneminde de bu zengin besinden muhakkak faydalanmanız gerekiyor. Bayanlarda sık görülen kemik erimesi sorunun önüne yine balıkla geçebilirsiniz. Tabi ki tüm bu faydalar balığın taze ve temiz olması şartıyla geçerlidir. Balık alırken buna dikkat etmelisiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Leave a Reply