Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler

Böbreklerimiz vücudumuzda asit-baz dengesini sağladığı gibi metabolik atıkların vücudumuzdan atılmasında da başlıca rol üstlenmektedirler. Aynı zamanda kan basıncının dengelenmesi ve hormon salgılanmasında da rolü olan böbreklerimizin sağlığını korumak ve sürdürmek için mutlaka aldığımız besinlere dikkat etmeli ve yeterli su tüketimini sağladığımızdan emin olmalıyız. Genel olarak sodyum ve potasyumun aşırı tüketilmesi böbreklerimize büyük zarar verebilir. Bu yüzden mutlaka tüketilen gıdalarda aşırıya kaçmamaya özen göstermeliyiz.

Böbreklere iyi gelen yiyecekler tüketmek, her zaman böbrek sağlığını koruma ve sürdürme de en büyük etken rolü üstlenir. Bu yiyeceklerin başında düşük sodyum içeren gıdalar gelmektedir. Vücutta sodyum birikiminin en hızlı şekilde bozacağı organ böbreklerimizdir. Bunu göz önüne alarak aşırı tuz tüketiminden uzak durmalı ve fazla miktarda sodyum içeren konserve ve işlenmiş gıdalar tüketmek yerine, doğal, mevsiminde ve taze gıdalar tüketmeye yönelmeliyiz.

Böbrek Dostu Gıdalar

Böbreklerimiz için genellikle tüketilmesi gereken besinler yerine aşırı tüketilmemesi gereken besinlere dikkat etmek her zaman için çok daha avantajlı olacaktır. Bunun için ilk dikkat etmemiz gereken şey, tüketilen gıdalar aracılığıyla vücudumuza protein yüklemesi yapmamak olmalıdır. Yüksek protein içeren gıdalar tüketildiğinde vücudumuzda alınan protein miktarına göre üre miktarında da artış görülmektedir. Üre böbreklerimiz tarafından vücuttan atıldığı için fazla miktarda ki üre böbrekleri zorlayarak, böbreklere aşırı yük binmesine neden olabilmektedir. İstenilmeyen bu durum için böbreklere iyi gelen yiyecekler tüketilmeli ve mutlaka her gıda kararında alınmalıdır.

Böbrek Hastalıklarının Başlıca Belirtileri

Böbrekler vücudumuzun önemli organlarından biridir. Herhangi bir böbrek fonksiyon bozukluğu ya da böbrek hastalığında yaşam kalitemiz oldukça kötü etkilenmektedir. Bu yüzden herhangi bir hastalığa sebep olacak davranışlardan kaçınmalı ve böbreklere iyi gelen yiyecekler tüketmeye çalışarak böbrek fonksiyon bütünlüğümüzü korumaya devam etmeliyiz.

Vücudumuzda ters gittiğini düşündüğümüz bir durum karşısında mutlaka öncelikle alanında uzman bir doktora görünmeliyiz. Özellikle böbreklerle ilgili bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, bunların bazı belirtilerini vücudunuzda gözlemeniz gerekir. Bunların başında idrar üretimin anormal şekilde artması ya da azalması gelmektedir. Bir diğer belirti ise vücudumuzda ödem miktarında artış, böbreklerimizde ters giden bir şeyin belirtisi olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Leave a Reply