Gastrite İyi Gelen Yiyecekler

Mide iç zarının iltihaplanması sonucu oluşan gastrit, özellikle tüketilen gıdaların niteliği ile yakından ilişkilidir. Genellikle heliko-bakter adı verilen bir bakterinin sebep olduğu gastrit, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar, non- steroid antienflmatuar olmayan ilaçlar, aşırı alkol tüketimi ve bazı gıdalardan kaynaklı alerjiler nedeniyle meydana gelmektedir. Bütün bunlardan önce eğer midenizde bir rahatsızlıktan şikayetçiyseniz mutlaka alanında uzman olan bir hekime görünmekte fayda olacaktır. Çünkü uzun süre tedavisi yapılmayan gastrit, mide iç duvarında derin ve ağrılı yaraların oluşmasına neden olmaktadır. Yaralar oluştuktan sonrada bu yaraların iyileşmesini geciktiren bazı yiyeceklerden kaçınmak ve mutlaka gastrite iyi gelen yiyecekler tüketmek bu hastalık için oldukça faydalı olacaktır.

Mideniz İçin En Faydalı Besinler

Eğer gastrit ya da mide ülseri gibi hastalıklara sahipseniz mutlaka diyetinizde sıklıkla koyu yeşil ve yapraklı sebzeler bolca yer vermelisiniz. Ispanak, brokoli, bezelye, kuşkonmaz, taze fasulye gibi yeşil ve yapraklı sebzeler içeriğinde ki A, C, K vitaminlerinin yanı sıra folat, kalsiyum ve demir yönünde de oldukça zengindir. Tüm bu vitamin ve mineraller midenin kendisini yenilemesine büyük katkı sağlayan etmenlerin başında yer almaktadır. Ayrıca gastrite iyi gelen yiyecekler kategorisinde de listenin en başında yer almaktadırlar.

Mide Rahatsızlığı Olanların Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Midesinde gastrit ya da mide ülseri gibi rahatsızlığı bulunan kişilerin hastalıklarının tedavi sürecinde yaşam kalitelerini artırmak ve tedavilerini hızlandırmak adına mutlaka uzak durması gereken birkaç besin bulunmaktadır. Sayacağımız besinler yerine tedavi süreci boyunca doktorlarının da tavsiyesine uyarak bolca gastrite iyi gelen yiyecekler tüketmek hızla iyileşmeye katkı sağlayacaktır. Özellikle gazlı, asitli içecekler içmek midenize vereceğiniz en büyük zararların başında gelmektedir. Yine aşırı derecede alkol ve kafein içeren içecekler mide zarında tahrişe sebep olabilir ve mide hassasiyetinin artmasına sebebiyet verebilir. Genellikle bol kafein içeren kahve ve tein içeren çaydan uzak kalmak şikayetlerinizin azalmasında etken rol alabilir. Domates, portakal ve mandalina gibi asit oranı yüksek besinler tüketmek de mide şikayetlerinizi artıran yiyeceklerin başında yer almaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:2/5]

Leave a Reply