Gaz Sancısının Nedenleri Nelerdir ?

Toplumda sıklıkla görülen ancak doktora pek başvurulmayan bir sağlık problemi olan gaz sancısı karında şişlik hissi ve ağrı ile seyreden bir sorun olarak tanımlanmaktadır. Gaz sancısının nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:  kabızlık, hazımsızlık, hava yutmak, bazı gıdalar, barsak enfeksiyonları, kadınsal nedenler. Bahsettiğimiz nedenler şöyle kısaca açıklayalım. Kabızlığın neden olduğu gaz sancısında, bağırsak hareketliliği azalmıştır ve ağrı genellikle kalın bağırsakta hissedilir.  Laktoz intoleransı midenin zorlanarak sindirilmesine sebep olur. Kramp şeklinde hissedilir. Ayrıca hazımsızlığın altında yatan diğer besin ögesi ise glütendir. Sakız çiğnerken, sigara içerken, besini çiğnemeden yutmak, kalem emmek gibi davranışlar hava yutulmasına sebep olur. Bu durumda gaz sancısına neden olur. Sindirilemeyen, yüksek oranda karbonhidrat içeren besin grupları ise yine gaz sancısına neden olur. Bu besinler şunlardır: kuru fasulye, soğan, sarımsak, lahana, karnabahar, brokoli, enginar, kuru üzüm, kuru baklagiller, mercimek, erik ve elma kurusu, makarna, gazlı içecekler…

E.coli ve salmonella gibi bakteri ve virüslerin neden olduğu gaz sancısı aynı zamanda mide ağrılarına da sebebiyet verir. Bu bakterilerin neden olduğu gaz sancılarına halsizlik, ishal ve ateşte eşlik edebilir. Bebeklerde gaz sancısı daha farklı tanımlanmaktadır. Bu tanım şöyledir: üç haftadan fazla, haftada en az dört gün, günde üç saati aşan huzursuzluk ve ağlama ile seyreden durumdur. Genellikle doğumdan sonra ikinci ve üçüncü haftalarda başlar.

Bebeğin yüzünde kızarma ve ağız çevresinde solukluk gözlenebilir. Bu sancı ile birlikte huysuzluk başlar. Beslenme ve uyku düzeni tamamen bozulur. Nedenleri şu şekilde sıralanabilir: yorgunluk, nörogelişimsel ve psikolojik nedenler, fizyolojik sebepler, erken doğum, alerji, beslenme şekli, mide- barsak hormonları, reflü, aşı reaksiyonu, West sendromu, kalp yetmezliği…  Bu nedenlerden bazılarını şu şekilde açıklayabiliriz:  psikolojik sebeplerin neden olduğu gaz sancının altta yatan nedenleri arasında gebelikte stres, endişe, fiziksel yakınmalar, alkol ve sigara kullanımı yer almaktadır. Fizyolojik sebepler arasında bazı organların henüz gelişmemiş olduğu görülmektedir. Beslenmeye bağlı gaz sancısının altta yatan sebepleri arasında biberonla besleme, yatay pozisyonda besleme ve anne sütü azlığı görülmektedir. İnek sütüne karşı gelişen alerjinin de gaz sancına neden olduğu bilinmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Leave a Reply