Günümüz dünyasında bilim insanları sağlıklı yaşamamız için doğru beslenmemiz ve yaşımıza ve fiziksel özelliklerimize göre spor yapmamız gerektiğinde hem fikirler. Yine araştırmalar gösteriyorki yediğimiz yiyecekler yani aldığımız gıdaların sağlığımız üzerindeki rolü çok önemli. Yapılan tüm araştırmalar özellikle kalp ve damar hastalıklarının, yüksek tansiyonun, son elli yılın hastalığı korku vedehşet saçan kanserin ve daha bir çok hastalığın ana nedenlerinin çok büyük oranda yanlış beslenmeden kaynaklandığını gösteriyor.

Doğru beslenme en basit şekli ile Akdeniz kıyı ülkelerinin beslenme şekli ile benzeşmektedir. Akdeniz kıyı şeridinde yaşayan halklar bol sebze ve bitkisel yağ tüketmektedir. Balık dışındaki hayvansal ürünler, beslenmede ikinci derecede yer alır. Örneğin yapılan araştırmalar, ağırlıklı olarak hayvansal gıdalar ile beslenen ülkelerde kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşanan ölüm oranları diğer ülkelere göre çok daha yüksek. Bitkisel yağlar ve sebzeler ile beslenmek sizi çok kısa sürede spor yapmasanız dahi sizi forma sokabilir.

Besin Değerleri Hakkında

Bu bilgilere ek olarak gıdaların hazırlanma, pişirilme ve saklanma yöntemlerininde önemli olduğu anlaşılmıştır. Yaşamımızda çok önemli rol oynayan vitaminlerin, gıdaların yanlış hazırlanmaları nedeniyle yok olduğu bilinmektedir. Gıdaların gereğinden fazla suda saaterce kaynatılması vücudumuz için çok önemli olan vitaminlerin ve minarallerin yok olmasına neden olmaktadır. Bu da bağışıklık sistemimizin zayıflamasına,güç kudret kaybına, hastalıklara karşı korumasız kalmamıza yol açıyor.

Yanlış beslenmenin günümüzde hastalık kaynağı olarak görülen şişmanlığa da neden olduğu unutulmamalıdır.

Yediğimiz gıdaların neler içerdiğini, nasıl saklanması ve nasıl hazırlanması gerektiğini iyi bilmemiz şart. Ayrıca yemek yemeyi bir görev gibi görmek ve ne kadar az zaman ayırabilirsek o kadar avantajlı olduğumuzu sanmaktan vaz geçmeliyiz. Normal şartlarda günde üç öğün yemeliyiz. Yeme şeklimizi bir düzene sokmamız gerekiyor. Çağımızın sorunlarından biride Obezite. Bunun önüne geçmek için düzenli spor düzenli bir beslenme düzeni çok önemli.

Bu blogda, yaşamımızda önemli olan bazı gıdaları tanıtmaya, satın alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine, içerdikleri başlıca maddeleri, kalorilerine ve bizi hangi hastalıklara karşı korudukları ile ilgili kısa ve pratik bilgiler vermeye çalışacağım.