İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal, dışkının sık olarak yumuşak ya da sıvı olarak çıkması durumu şeklinde tanımlanabilir. Çoğu zaman hijyen problemleri nedeniyle oluşan ishal durumunda, ishale iyi gelen yiyecekler yardımıyla durum kritik ya da klinik bir vakaya dönüşmeden çözümlenebilir. Ama eğer ishalin nedeni bir bakteri ya da virüse bağlı gelişiyorsa o zaman mutlaka en kısa zamanda bir doktora görünmeli ve tedaviye oldukça kısa bir sürede başlanmalıdır. Özellikle yaşlılarda, immün sistemi baskılayan hastalığa sahip kişilerde, bebek ve çocuklarda ishal tehlikeli olabilmektedir.

Mutlaka Sindirimi Kolay Gıdalar Tüketin

Yıl içinde birçok insan en az bir kere ishal olabilmektedir. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığı zamansa, yediğiniz yiyeceklerin niteliğine dikkat etmek büyük önem arz etmektedir. Özellikle ishal olduğunuz zaman, ishale iyi gelen yiyecekler içinde potasyum miktarı fazla olan yiyecekler tüketmelisiniz. İshal olunduğu zaman oldukça fazla potasyum kaybeden vücudumuz için içinde bol potasyum içeren muz ilk akla gelen besinlerin başında gelmektedir. Bunun yanında potasyum içeren besinlerden zengin beslendiğinizde vücudunuzun mineral ihtiyacının büyük bir kısmını da karşılamış olacaksınız. İshale iyi gelen besinlerin başında ayrıca elma da gelmektedir. Bunun yanında havuç içerdiği karoten sayesinde ishale iyi gelir. Yalnız havucu ishal durumlarında sıcak suda haşlayıp püre haline getirdikten sonra tüketmek kısa sürede ishali atlatmanıza fayda sağlamaktadır.

İshal Durumlarında Bol Sıvı Almayı Unutmayın

İshal durumlarında vücut normalden çok daha fazla bir şekilde sıvı kaybeder. Vücudumuzun %90’nından fazlasının su olduğunu göz önüne aldığımız zaman, hücre bütünlüğümüzü korumak adına mutlaka kaybettiğimiz sıvıyı yerine koymalı ve bolca sıvı tüketmeliyiz. İshale iyi gelen yiyecekler tüketirken, günde en az 2 litrede sıvı içerek kaybı yerine koymalıyız. Bunun yanında ishale iyi gelen içeceklerin başında yer alan Türk kahvesi de ishal olunduğu zaman tüketilmesinde fayda olan içeceklerin başında yer almaktadır. İshale iyi gelecek bir diğer besin ise patates haşlamasıdır. Patates sayesinde hem mide ve sindirim sistemine ait olan organlarınız rahatlar hem de ishalinizin kısa sürede iyileşmesine faydası olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Leave a Reply