K Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yağda çözünen vitaminlerden biri olan K vitamini, karaciğerde ve yağ dokusunda depo edilen bir vitamin çeşididir. K vitaminin vücudumuzda ki en önemli görevi ise kanın pıhtılaşmasını sağlamaktır. Kan pıhtılaşma görevinin yanı sıra kemik ve bağ dokusunu kuvvetlendiren ve damar sertliği riskini azaltan K vitamini değerleri normal seyrettiği takdirde karaciğer ve prostat kanseri riskini azaltır. Hemen hemen tükettiğimiz her şeyde K vitamini olduğu için eksikliğine sık rastlamaz. Ayrıca bağırsaklarımızda bulunan iyi bakterilerin K vitamini sentezleme özelliği vardır. K vitamini hangi besinlerde bulunur diye sorduğumuz da önümüzde oldukça geniş bir yelpaze açılacaktır.

K Vitamininden Zengin Besinler

Diyetinizde düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketiyorsanız K vitamini eksikliğiyle karşılaşmazsınız. Genellikle metabolik bir hastalığı olanlar ya da çeşitli karaciğer hastalığına sahip olan kişilerde görülen K vitamini eksikliği, oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. K vitamini hangi besinlerde bulunur sorularının cevabını vermeden önce bu besinlerin tüketmenizin doktorunuz tarafından onaylanması gerektiğini unutmamakta fayda vardır.

Yaklaşık bir yemek kaşığı yani 4 gram kadar kurutulmuş fesleğen, sizin günlük K vitamini ihtiyacınızın neredeyse tamamını karşılamaya yetmektedir. Kuru fesleğen, özellikle yemeklerle birlikte kullanıldığında yemeğe lezzet ve koku katmasının yanında içeriğinde ki zengin K vitamini desteği ile hazırladığınız yiyecekleri oldukça besleyici hale getirmektedir. Yine K vitamini açısından zengin besinlerden biri de ada çayıdır. Ama özellikle hamilelerin ada çayı kullanmaması gerektiği unutulmamalıdır.

K Vitamini Hangi Durumlarda Destekleyici Görevi Üstlenir?

K vitamini hangi besinlerde bulunur sorusundan ziyade hangi durumlarda ya da hastalıklarda K vitamini desteğine ihtiyaç olunmaktadır sorusunu cevaplamak çok daha kullanışlı olacaktır. Özellikle kemik ve bağ doku hastalıklarında K vitamini oldukça faydalı olmaktadır. Bunun yanında kronik karaciğer hastalıklarında K vitamini desteği, karaciğerin toparlanmasında büyük önem arz eder. Kan pıhtılaşma sistemini bozan hastalıklar da K vitamin takviyesi almak, tedavi sürecinde oldukça etkili olmakla birlikte, iyileşmeyi hızlandıran başlıca etkenlerin başında yer alır. K vitamini açısından zengin beslenmek bağışıklık sisteminin de kuvvetlenmesine katkı sağlar.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Leave a Reply