Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğer, vücudumuzda bir nevi arıtma sistemi işlevi gören ve oldukça önem teşkil eden organların başında gelmektedir. Çok fazla işlevi bulunan karaciğeri, sindirme  yardımcı olan ve aynı zamanda da vücudun kimyasal dengesini kurma ve sürdürmesinin sağlanmasında vazgeçilmez bir organ olduğunu söyleyebiliriz. Karaciğer, denge sağlayan bir organ olduğu için hemen hemen her yediğimiz ve içtiğimiz şeyden ilk etkilenen yer olmaktadır. Özellikle ağır yiyecekler tüketmek, alkol, aşırı yağlı gıdalar ve fazla baharatlı besinler karaciğeri yormanın yanı sıra işleyişini bozmaya kadar gidebilir. İşleyişinde bozukluk görülen karaciğer eksiklikleri gidermek adına daha çok çalışır ve bu durum da bir süre sonra karaciğer yetmezliğine kadar gidebilir. Bu yüzden mutlaka karaciğerimize iyi bakmalı ve karaciğere iyi gelen yiyecekler tüketmeliyiz.

Karaciğer İçin En Faydalı Besinler

Sağlıklı bir karaciğere sahip olmak için en önemli şey bol bol su içmektir. Mucize besin olan sarımsak ise karaciğerin enzim üretimini hızlandırarak, bir nevi detoks etkisi yaratır. Ayrıca selenyum ve alicin bakımından zengin olan bu besini sıklıkla diyetimizde kullanmalı ve yemeklerimizi tatlandırması açsından mutfağın baş tacı yapmalıyız. Karaciğerden toksinlerin ve kanserojen maddelerin atımında tüketilmesi gereken en iyi besin greyfurttur. Ayrıca büyük bir C vitamini kaynağı olan greyfurt antioksidan bakımından da zengindir. Pancar da, karaciğerin fonksiyonlarını düzenlemekte büyük görevler üstlenir. Karaciğere iyi gelen yiyecekler tüketerek sağlığınızı korumak başlıca göreviniz olmalıdır.

Karaciğeriniz İçin Uzak Durmanız Gereken Besinler

Karaciğerinizi sağlıklı olması adına karaciğere iyi gelen yiyecekler tüketmeniz gerektiği gibi bir de karaciğerinize kötü gelen besinlerden de uzak durmanız gerekmektedir. Bunların başında aşırı alkol tüketimi gelmektedir. Fazla alkol alımı karaciğer de büyümeye neden olarak karaciğeri ileri aşamalarda yetmezliğe kadar götüren siroz hastalığına neden olmaktadır. günde bir kadeh şarap, karaciğer için faydalı olarak görülürken damıtılmış sert alkoller karaciğeri yorar. Bunun yanında aşırı beyaz şeker, aşırı kafein ve aşırı tütün karaciğerin baş düşmanları arasındadır. Mutlaka bu hususa dikkat etmeli, başta karaciğerimiz olmak üzere tüm bedenimizin sağlığını tehlikeye atacak olan besin ve gıdalardan uzak durmalı her şeyi kararında tüketmeliyiz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Leave a Reply