Kivinin Faydaları

Ülkemizde geçmişi çok da derin olmayan kivi aslında geç keşfedilmiş faydalı ve oldukça lezzetli meyvelerin başında yer alıyor. Eskiden oldukça pahalı ve her eve giremeyen kivi, egzotikliğini geride bırakarak artık hemen hemen her eve girmiş durumda. Çin kökenli bir meyve olan kivi, ülkemizde en çok Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir.

Lezzeti bir yana içeriğinde ki zengin C,E ve K vitaminlerinin yanı sıra oldukça iyi bir potasyum kaynağıdır. Bu zengin içerikleri sayesinde mutlaka meyve tabağınıza eklenmesi gereken kivinin faydaları saymakla bitmez.

Gelişme Çağında Ki Çocuklar İçin En İyi Besinlerden Biri: Kivi

Kivi, içeriğinde ki zengin K ve E vitamini ile hücre yenilenmesini, kemik sağlığının korunmasında ve yaraların iyileşmesinde sıklıkla fayda görülen bir meyvedir. Hal böyle olunca büyümekte olan bir vücut içinde kividen iyi ve değerli başka besinler bulmakta bir hayli zor olacaktır. Bu yüzden mutlaka büyüme çağında ki çocuklarınızın diyetlerine düzenli aralıklarla kiviyi eklemelisiniz. Böylece içinde ki C vitamini ile çocuğunuzun bağışıklığını kuvvetlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlamış olursunuz.

Sigara içmek gibi kötü alışkanlıklara sahip olanların çoğu zaman vücutlarında C vitamini eksikliği olmaktadır. Kivinin faydaları arasından yer alan antioksidan içeriği ile, sigaranın kanserojen etkileri hafta da en az bir iki kere kivi tüketerek önlenebilir. Bu yüzden sigara kullananlar mutlaka kivi tüketmeye dikkat etmelidirler.

Kivi İle Akciğerleriniz Nefes Alsın

Yapılan son araştırmaların ışığında, C vitamini yönünden zengin besinler tüketmenin akciğer fonksiyonlarını dengelediği düşünülüyor. Kivinin faydaları arasında yer alan argümanlar arasında astımlı hastalarda akciğer iltihaplanmasının daha az görüldüğü tespit edilmiş.

Bir kase buğday kepeğinden daha fazla lif içeren kivi, sindirim sistemi içinde bulunmaz nimet. Bu durum da kalp sağlığının yanı sıra tansiyonu düzenlemek içinde oldukça gerekli. Ayrıca kivi, düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerini yükseltmeyen meyvelerden biridir. Diyabet hastaları ya da kilo vermeye çalışan kişiler tarafından rahatlıkla tüketilebilir. İçeriğinde ki çinko sayesinde de cildiniz, saçlarınız ve dişleriniz sağlıkla ışıldayıp parlayabilir. Her derde deva olan kiviyi mutlaka haftada bir ya da iki kere tüketmeliyiz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Leave a Reply