Mide Yanması Nasıl Geçer ?

Mide,çeşitli sebeplerden dolayı aşırı miktarda asit ürettiğinde mide yanması meydana gelmektedir. Çoğu zaman yenilen yemeklerin etkisiyle tok karnına ve yemekten sonra başladığı görülmektedir.Bazı bireylerin mide yapısı çok hassas olduğu için veya yanlış beslenme tarzı ile mide dokusu zarar gördüğü ve tahriş meydana geldiği için mide yanması vakasına daha sık rastlanmaktadır.Mide yanmasının sebeplerinden örnekler verelim. Gıda alerjisi,mide ülseri, safra kesesi hastalıkları,bakteriyel enfeksiyonlar,stres ve yanlış beslenme alışkanlıkları mide yanması nedenleri arasında yer almaktadır.

Mide yanması sorunu ile çoğunlukla yemeklerden sonra karşı karşıya kalıyorsanız yediğiniz yemek çeşidi midenize iyi gelmiyor demektir. Sizi rahatsız eden ve mide yanmasını tetikleyen besinleri not alarak tüketimini azaltmalı veya hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız.  Ancak ne yeseniz yiyin mide yanması sorunu başınıza geliyorsa ve neredeyse her gün tekrarlanıyorsa kendiniz çözüm arayarak zaman kaybetmek yerine doktora başvurmalısınız.  Mide sindirilmesi zor besin maddelerini parçalamak için ait üretmektedir. İşte bu asit oranı arttıkça bazı hassas mide yapıları zarar görmekte ve yanma meydana gelmektedir. Asit üretimi arttığında yanma yemek borusuna kadar çıkar ve acı-yanma hissi bireyi fazlasıyla rahatsız eder.Bazı mide yanmalarının temelinde de stres yer almaktadır.

Aşırı stres sindirim sistemini ve midenin çalışma sistemini de olumsuz yönde etkilemektedir.Stresten kaynaklı mide yanmalarında bir hobi edinmenizi ve kafanızı dağıtacak,kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak faaliyetler yapmanızı tavsiye ediyoruz. Hobinin yanı sıra spor faaliyeti yapmak da sizi rahatlatacaktır. Derin nefes alarak yürüyüş veya hafif tempolu koşu yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizde etkili olacaktır.Süt ve süt ürünleri tüketmenin mide yanmasını azalttığı bilinmektedir. Muz da mide yanmasını azaltan yiyecekler arasındadır. Aşırı gazdan dolayı mide yanması sorunu yaşıyorsanız mide ve karın bölgesine dairesel hareketlerle masaj yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz.Tedbir olarak yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz. Buna meyvelerde dahildir. Son olarak mide yanmasına bu noktalara dikkat ederek çözüm bulamıyorsanız doktor sizin için en etkili ve doğru seçenek olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Leave a Reply