Şeftalinin Faydaları Ve Besin Değeri

Oldukça yumuşak, sulu ve lezzetli bir yaz meyvesi olan şeftali, özellikle yaz akşamlarının en sevilen meyvelerinden biridir. Haziran ayından Ağustos ayının sonuna kadar doğal ve en tazesini bulabileceğiniz şeftalinin faydaları ve besin değeri de oldukça fazladır. Çin kökenli bir meyve olan şeftali, Çin’den sonra en çok İtalya da üretilmektedir. Çin de ölümsüzlüğü ve ayrıca arkadaşlığı simgelediği söylenmektedir. Türkiye de ise şeftali üretimi uygun iklim koşullarını sahip olduğu için özellikle Bursa da ve Marmara Bölgesinde yetiştirilip ihracatı yapılmaktadır.

Sadece meyve olarak değil ayrıca meyve suyu ve tatlılarında baş tacı olan şeftali hemen hemen her şeye yakışması ile ünlüdür. Bunun yanında kalorisinin düşük olması ve besleyiciliğinin oldukça yüksek olması da faydalarının başında yer almaktadır. Özellikle yazın diyet uygulayanlar şekerlerinin düştüğü hissetlerinde ya da bir tatlı krizine yakalandıklarında bir şeftali yiyerek hem tatlı ihtiyacını karşılamış hem de tatlılara göre çok daha az kalori almış olurlar.

En Sevilen Yaz Meyvelerinden Biri Şeftali

Şeftali oldukça leziz bir meyve olduğu için sevilmektedir. Ama eşsiz lezzetinin yanında şeftali faydaları ve besin değeri ile de birçok meyveyi geride bırakmaktadır. Şeftali içeriğinde tam 10 farklı vitamin içererek tam bir vitamin deposu halini almıştır. İçeriğinde ki A vitamini sayesinde gözlerinize iyi geleceği gibi C vitamini ile de vücudunuzdan toksinleri atmanıza yardımcı olurken bağışıklık sisteminizi güçlendirerek sizi hastalıklara karşı daha korumalı bir hale de getirmektedir. E ve K vitaminleri de içeren şeftali, beden  sağlığınız için oldukça faydalıdır.

Vitamin, Mineral Ve Antioksidan Deposu: Şeftali

Potasyum açısından zengin besinlerin başında gelen şeftali faydaları ve besin değeri ile oldukça büyük bir potasyum deposudur. Potasyum ise vücudumuzda kemikler ve eklem dokular başta olmak üzere, sindirim ve dolaşım sistemimiz için büyük önem arz etmektedir. Bunun yanında vücudumuzda ki toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olan antioksidanlar açısından da zengin olan şeftali, kronik hastalıklarda, kanser tedavilerinde ve iltihaplarla savaşmada vücudun mekanizmasını destekleyen en önemli besinlerin başında gelir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Leave a Reply